Zapisz się w lipcu i ucz się za darmo!

Dowiedz się więcej
TEB Biblioteka Cyfrowa TBC
Wybierz miasto...
Sprawdź, czy w Twoim mieście znajdziesz zajęcia, na których Ci zależy Wybierz miasto
TEB Edukacja jest jednym z partnerów w międzynarodowym projekcie We Choose VET for the Future!

TEB Edukacja jest jednym z partnerów w międzynarodowym projekcie We Choose VET for the Future!

We Choose VET for the Future to projekt finansowany w ramach programu Erasmus+ i prowadzony przez międzynarodowe partnerstwo w celu poprawy jakości systemów kształcenia i szkolenia zawodowego. Zaangażowani partnerzy to przedstawiciele Włoch (Consorzio Futuro oraz I.C. Perugia 8 „Ferro di Cavallo-Olmo”) , Bułgarii (SU Hristo Yassenov) i Polski (TEB Edukacja).

Najważniejsze cele projektu to:

  • zwiększenie atrakcyjności kształcenia zawodowego poprzez wypracowanie międzynarodowej strategii bazującej na doświadczeniach wszystkich partnerów;
  • rozwój oraz promowanie integracyjnych i dostępnych środowisk edukacyjnych w oparciu o zasady sprawiedliwości, integracji i równości szans;
  • zmniejszenie ryzyka „gettoizacji” w ramach systemu kształcenia i szkolenia zawodowego;
  • podniesienie jakości programów nauczania, obiektów szkolnych i usług edukacyjnych.

I laboratorium współpracy we Włoszech (2-4 kwietnia 2025)

Na początku kwietnia Koordynatorki Działu Pozyskiwania Funduszy wzięły udział w Laboratorium szkoleniowym we włoskiej Perugii.

Głównym celem spotkania było zbudowanie skutecznego międzysektorowego i multidyscyplinarnego planu poradnictwa zawodowego w oparciu o wspólną strategię edukacyjną.

Laboratoria obejmowały trzy dni aktywności, a w ich skład wchodziły panele edukacyjne, szkolenia, a także wymiana doświadczeń zawodowych i kulturowych. W konferencjach i warsztatach wzięli udział różnorodni przedstawiciele partnerstwa – dyrektorzy szkół, nauczyciele, trenerzy, koordynatorzy i doradcy zarówno z sektora edukacji zawodowej, jak i szkolnej, prywatnej oraz publicznej.

DZIEŃ PIERWSZY

Laboratorium rozpoczęło się od oficjalnego powitania oraz przemówienia Fabio Matery, dyrektora Consorzio Futuro i szkoły Francesco Massimo Manno.

Następnie odbył się panel edukacyjny, który otworzyły prezentacje organizacji poszczególnych partnerów projektu. Uczestnicy są bardzo zróżnicowani zarówno pod kątem rodzaju działalności, wielkości, jak i sposobu pracy, co czyni partnerstwo tym bardziej interesującym i perspektywicznym.

Koordynatorki zaprezentowały strukturę TEBu, a także opowiedziały o liczbie i wartości zrealizowanych projektów dofinansowanych z UE, co zrobiło szczególne wrażenie na pozostałych partnerach.

Kolejnym punktem konferencji była wymiana doświadczeń w zakresie doradztwa zawodowego oraz innych działań, podejmowanych w celu uatrakcyjnienia ścieżki edukacyjnej uczniów szkół zawodowych. Celem tej części spotkania było zgromadzenie jak największej liczby pomysłów, które mogą przyciągać uczniów i zbudować w nich przekonanie, że szkolnictwo zawodowe może zapewnić im dobry zawód w przyszłości.

Ostatnią aktywnością tego dnia była szczegółowa prezentacja procesu tworzenia logo projektu przez Consorcio Futuro i jednego ze studentów kursu Crossmedia Graphics and Communication w Scuola dei Mestieri.

DZIEŃ DRUGI

Drugi dzień obejmował działania kreatywne – koordynatorki wzięły udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przezAccademia Creativa. W zajęciach uczestniczyli uczniowie Perugia 8, a ich celem było zbadanie poradnictwa poprzez samoświadomość.

Dzień był kontynuowany w Istituto Comprensivo, gdzie odbyły się sesje współpracy na Padlecie – nowo utworzonej platformie, której celem jest wspieranie współpracy w zakresie wspólnego planu strategicznego.

Kolejnym etapem było zaprezentowanie kompleksu szkół Perugia 8, gdzie koordynatorki dowiedziały się o tym jak działa włoski system szkolnictwa i z jakimi problemami najczęściej borykają się nauczyciele. Był to również czas na planowanie kolejnych etapów projektu.

Dzień został zakończony pieszą wycieczką po historycznym centrum Perugii i wspólną kolacja z wszystkimi partnerami.

DZIEŃ TRZECI

Ostatni dzień obejmował warsztaty dotyczące roli i narzędzi doradcy zawodowego, prowadzone przez Gulię Zago.

Następnie odbyła się Sesja Regionalnego Biura Szkolnego Umbrii na temat europejskich i krajowych polityk poradnictwa zawodowego, zaprezentowana przez Lisę Baldellę i Elisabettę Croccolino.

Ostatnim punktem edukacyjnym było nieszablonowe szkolenie dla nauczycieli za które odpowiedzialna była Accademia Creativa. Dzień trzeci i jednocześnie całość mobilności zakończyło planowanie nadchodzących spotkań w Polsce i Bułgarii.

Już we wrześniu 2025 roku będziemy gościć u nas w TEBie wszystkich partnerów projektu! Nie możemy się doczekać!