Aktualności

Powrót do listy

Planowanie kariery  

2014-07-30

Pokieruj dobrze swoją karierą - wywiad z Katarzyną Chybińską, doradcą zawodowym w TEB Edukacja.

 

Agata Konon: Czy często spotyka się Pani z twierdzeniem: „Nie wiem co chcę w życiu robić”

Katarzyna Chybińska: Do szkół TEB Edukacja zgłaszają się w większości osoby, które zdecydowały się na naukę na wybranym kierunku. Jednak mamy również kandydatów, którzy wahają się z wyborem zawodu, bo nie wiedzą czym chcą się w życiu zajmować.

 

A. K. Co wtedy Pani zaleca?

K. CH. Najlepszym rozwiązaniem byłoby spotkanie z doradcą zawodowym i zaplanowanie ścieżki kariery. Jeśli nie jest to możliwe kandydat powinien zastanowić się nad celem nauki i perspektywami, jakie daje mu dany zawód. Warto porozmawiać z obsługą sekretariatów danej szkoły, gdyż osoby tam pracujące doskonale znają ofertę szkoły i chętnie podzielą się wiedzą na temat umiejętności i kompetencji, które można uzyskać w trakcie kształcenia w danym zawodzie. Dzięki temu kandydat uzyska informacje niezbędne do podjęcia decyzji.

 

A. K. Przez lata wytworzyło się przeświadczenie, że dobre zarobki uzyskuje się tylko po studiach. Czy Pani się z tym zgadza?

K. CH. Nie zgadzam się z tym twierdzeniem. Ostatnio coraz więcej osób kształci się na wyższych uczelniach, jednak po studiach trudno o pracę, bo nasycenie rynku pewnymi zawodami jest zbyt duże. Brakuje osób z konkretnymi kompetencjami, które można zdobyć w szkołach policealnych, technikach czy szkołach zawodowych. Sądzę, że dobry fachowiec może uzyskać tak samo wysokie zarobki jak osoby po studiach, a często w niektórych zawodach wyższe.

 

A. K. Jakie kierunki są przyszłościowe?

K. CH. Ze względu na postępujące starzenie się społeczeństwa, najbardziej rozchwytywany jest i będzie personel medyczny, zarówno wyższego, jaki i średniego szczebla, czyli opiekunowie medyczni, technicy masażyści, asystentki stomatologiczne, higienistki stomatologiczne oraz rejestratorki medyczne. Ponadto coraz większą uwagę przykładamy do własnego wizerunku i dlatego na topie są takie kierunki jak: kosmetyczka, fryzjer, podolog, stylista czy instruktor fitness. Kolejne bardzo ważne profesje związane są z rozwojem technologii i tutaj prym wiedzie branża informatyczna, dalej ciągle budowlana czy chemiczna.

 

A. K. Na co należy w szczególności zwracać uwagę, kierując swoją karierą?

K. CH. Każdy w swojej profesji powinien dążyć do ciągłego rozwoju, korzystać z kursów dodatkowych, fachowej literatury, znać nowinki i trendy, po prostu być na bieżąco.

 

A. K. Czy istnieje jakaś granica wieku, po której nie można już się przekwalifikować?

K. CH. W każdym wieku możliwe jest przekwalifikowanie, potwierdzeniem tego jest wprowadzenie do oferty szkół nowej formy kształcenia dla dorosłych, jaką są kwalifikacyjne kursy zawodowe. Ze względu na elastyczną formę kształcenia, cieszą się w TEB Edukacja coraz większym zainteresowaniem.


Godło RP